Manufacturer Part NoEC12E2430401
Order Code2065065
Product RangeEC12E Series
Your Part Number
No Longer Stocked
Product Information
ManufacturerALPS ALPINE
Order Code2065065
Product RangeEC12E Series
Technical Datasheet
Encoder TechnologyMechanical
Encoder TypeIncremental
Encoder Resolution24PPR
No. of Detents0 Detents
OrientationVertical
Encoder OutputQuadrature
Encoder MountingThrough Hole
Rotational Speed Max-
Rotational Life Cycles30000
No. of Channels2Channels
Shaft TypeD Type Flatted End
Shaft Length25mm
Shaft Diameter6mm
Supply Voltage Min-
Supply Voltage Max5V
Operating Temperature Min-10°C
Operating Temperature Max70°C
IP Rating-
TerminationSolder Pin
Alternatives for EC12E2430401
4 Products Found
Product Overview
The EC12E2430401 from Alps is a incremental type encoder. It is a compact and highly reliable encoders with 12mm size insulated shaft design. Typical applications include home appliances, car AV equipment.
- Incremental(Two phase A and B )
- Single insulated shaft
- -10 to +70°C Operating temperature
- 12 mm size
- Ratings 0.5mA at 5VDC
- Output signal of two phase A and B
- Minimum insulation resistance is 10Mohm at 50VDC
Applications
Audio, Consumer Electronics, Industrial
Technical Specifications
Encoder Technology
Mechanical
Encoder Resolution
24PPR
Orientation
Vertical
Encoder Mounting
Through Hole
Rotational Speed Max
No. of Channels
2Channels
Shaft Length
25mm
Supply Voltage Min
Operating Temperature Min
-10°C
IP Rating
Encoder Type
Incremental
No. of Detents
0 Detents
Encoder Output
Quadrature
Product Range
EC12E Series
Rotational Life Cycles
30000
Shaft Type
D Type Flatted End
Shaft Diameter
6mm
Supply Voltage Max
5V
Operating Temperature Max
70°C