Manufacturer Part NoACPL-214-500E
Order Code
Full Reel2454375
Re-Reel1602610RL
Cut Tape1602610
Your Part Number
79,951 In Stock
15,000 more incoming. You can reserve stock now
3184 Next business day delivery available(SG stock)
76767 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price (excl GST): | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBROADCOM
Order Code
Full Reel2454375
Re-Reel1602610RL
Cut Tape1602610
Technical Datasheet
No. of Channels1 Channel
Optocoupler Case StyleSOIC
No. of Pins4Pins
Forward Current If Max50mA
Isolation Voltage3kV
CTR Min20%
Collector Emitter Voltage V(br)ceo80V
Product Range-
SVHCNo SVHC (23-Jan-2024)
Product Overview
The ACPL-214-500E from Avago is a surface mount AC input single channel half pitch phototransistor optocoupler in 4 pin SO package. Optocoupler contains 2 light emitting diodes connected inversely parallel and optically coupled to a phototransistor. This optocoupler is widely used at I/O interface for programmable controllers, computers, sequence controllers and system appliances.
- Current transfer ratio CTR of 20% (min) at IF = ±5mA, VCC = 5V
- High input-output isolation voltage of VISO = 3000Vrms
- Non saturated response time (tr) is 2µs(typ) at VCC = 10V, IC = 2mA and RL= 100 ohm
- CMR of 10KV/μs (typical)
- CSA, UL and IEC/EN/DIN EN 60747-5-2 approved
- Forward current If of ±50mA
- Isolation voltage of 3KV
Applications
Test & Measurement, Industrial
Technical Specifications
No. of Channels
1 Channel
No. of Pins
4Pins
Isolation Voltage
3kV
Collector Emitter Voltage V(br)ceo
80V
SVHC
No SVHC (23-Jan-2024)
Optocoupler Case Style
SOIC
Forward Current If Max
50mA
CTR Min
20%