Manufacturer Part NoACPL-217-50BE
Order Code
Full Reel2454379
Re-Reel1602617RL
Cut Tape1602617
Your Part Number
21,999 In Stock
Need more?
1145 Next business day delivery available(SG stock)
20854 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
Packaging Options
| Packaging Type | Quantity | Unit Price (excl GST): | Total |
|---|---|---|---|
Cut Tape & Re-Reel
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Full Reel
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerBROADCOM
Order Code
Full Reel2454379
Re-Reel1602617RL
Cut Tape1602617
Technical Datasheet
No. of Channels1 Channel
Optocoupler Case StyleSOIC
No. of Pins4Pins
Forward Current If Max50mA
Isolation Voltage3kV
CTR Min130%
Collector Emitter Voltage V(br)ceo80V
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
The ACPL-217-50BE is a DC-input single-channel half-pitch Phototransistor Optocoupler contains a light emitting diode optically coupled to a phototransistor. The input-output isolation voltage is rated at 3000Vrms. Response time, tr, is 2μs typically, while minimum CTR is 50% at input current of 5mA.
- CTR: 50% (minimum) at IF = 5mA, VCC = 5V Current transfer ratio
- High input-output isolation voltage
- Non-saturated Response time
- 10kV/μs CMR (typical)
Applications
Computers & Computer Peripherals, Consumer Electronics, Signal Processing, Test & Measurement
Technical Specifications
No. of Channels
1 Channel
No. of Pins
4Pins
Isolation Voltage
3kV
Collector Emitter Voltage V(br)ceo
80V
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Optocoupler Case Style
SOIC
Forward Current If Max
50mA
CTR Min
130%