Manufacturer Part No010010TD
Order Code7255743
Technical Datasheet
RTD TypeProbe with Leads
Sensing Temperature Min-50°C
RTD AccuracyClass B
Sensing Temperature Max+250°C
Resistance100ohm
Measured Temperature Min-
Measured Temperature Max-
Resistance @ 0°C100ohm
RTD Element Material-
Probe Material-
Probe Diameter5mm
Probe Length35mm
Cable Length - Metric450mm
Cable Length - Imperial17.71"
Cable TerminationWire Leaded
Wire TerminationBare Wire
Product Range-
SVHCNo SVHC (04-Feb-2026)
Product Overview
The 010010TD from Labfacility is a Pt100 tubular ceramic insert elements with tail wires.
- Tubular ceramic encased Pt100 elements
- Thin film Pt100 element housed in ceramic sheath, 5mm dia x 35mm long
- Class B IEC 751 approved
- Single element, 4 wire configuration
- Available with stranded 7/0.2mm silver plated copper PFA PTFE insulated leads
- 450mm lead length
Applications
Industrial, Consumer Electronics, Portable Devices, Sensing & Instrumentation
Technical Specifications
RTD Type
Probe with Leads
RTD Accuracy
Class B
Resistance
100ohm
Measured Temperature Max
RTD Element Material
Probe Diameter
5mm
Cable Length - Metric
450mm
Cable Termination
Wire Leaded
Product Range
Sensing Temperature Min
-50°C
Sensing Temperature Max
+250°C
Measured Temperature Min
Resistance @ 0°C
100ohm
Probe Material
Probe Length
35mm
Cable Length - Imperial
17.71"