Manufacturer Part NoECA1HAM100X
Order Code8767378
Product RangeAM-X Series
Your Part Number
12,138 In Stock
500 more incoming. You can reserve stock now
680 Next business day delivery available(SG stock)
11458 Delivery in 3-4 Business Days(UK stock)
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Price for:Each
Minimum: 1
Multiple: 1
Line Note
Added to your Order Confirmation, Invoice, and Dispatch note for this order only.
Product Information
ManufacturerPANASONIC
Order Code8767378
Product RangeAM-X Series
Technical Datasheet
Capacitance10µF
Voltage(DC)50V
Capacitance Tolerance± 20%
Capacitor TerminalsRadial Leaded
Lifetime @ Temperature2000 hours @ 85°C
PolarityPolar
Capacitor Case / PackageRadial Leaded
Lead Spacing2mm
Product Diameter5mm
Product Length-
Product Width-
Product Height11mm
ESR-
Ripple Current65mA
Operating Temperature Min-40°C
Operating Temperature Max85°C
Qualification-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- 5μA Leakage current
- 65mA RMS at 120Hz/85°C Rated ripple current
- ±20% tolerance
- Endurance is 2000h at 85°C
- Operating temperature range -40°C to 85°C
- Capacitor size varies from 5mm x 11mm to 18mm x 35.5mm (D x L)
Applications
Industrial, Communications & Networking, Automotive, Multimedia
Technical Specifications
Capacitance
10µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
2000 hours @ 85°C
Capacitor Case / Package
Radial Leaded
Product Diameter
5mm
Product Width
Product Range
AM-X Series
Ripple Current
65mA
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
2mm
Product Length
Product Height
11mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C