STM32F334R8T7 is a STM32 F3 series, mainstream mixed signals microcontroller (MCU) from the STM32F303 family. It incorporates the high-performance Arm® Cortex®-M4 32-bit RISC core operating at up to 72MHz frequency embedding a floating point unit (FPU), high-speed embedded memories and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to dual APB buses. This MCU offers two fast 12-bit ADCs, up to three ultra-fast comparators, an operational amplifier, three DAC channels, a low-power RTC, one high-resolution timer, one general-purpose 32-bit timer, one timer dedicated to motor control, and four general-purpose 16-bit timers, 26 normal I/Os (TC, TTa), 25 5V tolerant I/Os (FT,FTf), 18 capacitive sensing channels. It also features standard and advanced communication interfaces: one I2C, one SPI, up to three USARTs and one CAN.
- ARM Cortex-M4 CPU with FPU, single-cycle multiplication, HW division, DSP instruction
- 64Kbytes of flash memory and 12Kbytes SRAM on data bus
- 2 to 3.6V VDD, VDDA voltage, POR/PDR, PVD and VBAT supply for RTC and backup registers
- 4 to 32MHz crystal oscillator, 32kHz oscillator for RTC w/ calibration, internal 40kHz oscillator
- Interconnect matrix
- Calendar RTC with alarm, periodic wakeup from stop
- Debug mode: serial wire debug (SWD), JTAG
- 96-bit unique ID
- 64 pin LQFP package
- Industrial temperature range from -40 to 105°C
Technical Specifications
STM32 Family STM32F3 Series Microcontrollers
32 bit
64KB
LQFP
CAN, I2C, SPI, USART
21Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F3
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M4
72MHz
64Pins
51I/O's
16KB
12Bit
3.6V
105°C