The STM32F373VBT7 is a STM32 F3 series 32-bit Microcontroller incorporates the high-performance ARM Cortex-M4 RISC core operating at a frequency of up to 72MHz and embedding a floating point unit (FPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 128kB and 24kB of SRAM) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses. The device offer a fast 12-bit ADCs, 16-bit sigma-delta (Σ-Δ) ADCs, two comparators, two DACs (DAC1 with 2 channels and DAC2 with 1 channel), a low-power RTC, nine general-purpose 16-bit timers, two general-purpose 32-bit timers, as well as standard and advanced communication interfaces - two I²Cs, three SPIs, three I²Ss, three USARTs, a CAN and an USB FS device.
- 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
- CRC calculation unit
- Power-on/Power down reset (POR/PDR)
- Programmable voltage detector (PVD)
- Low power modes - Sleep, stop, standby
- VBAT supply for RTC and backup registers
- 4 to 32MHz Crystal oscillator
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- 8MHz Internal RC with x16 PLL option
- 40kHz Internal oscillator
- 12-channel DMA Controller
- Up to 24 capacitive sensing channels
- Independent and system watchdog timers
- SysTick Timer
- Three 16-bit Basic timers to drive the DAC
- Calendar RTC with alarm and periodic wakeup from Stop/Standby
- CAN interface (2.0B Active)
- HDMI-CEC Bus interface
- USB 2.0 full speed interface
- Serial wire devices, JTAG
- 96-bit Unique ID
Applications
Industrial
Technical Specifications
STM32 Family STM32F3 Series Microcontrollers
32 bit
128KB
LQFP
CAN, I2C, SPI, USART, USB
37Channels
2V
-40°C
Surface Mount
STM32F3
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M4
72MHz
100Pins
84I/O's
24KB
12Bit, 16Bit
3.6V
105°C