The STM32F437VIT6TR is a STM32 F4 series 32-bit Microcontroller based on the high-performance ARM Cortex-M4 RISC core operating at a frequency of up to 180MHz. Its Cortex-M4 core features a floating point unit (FPU) single precision which supports all ARM single precision data-processing instructions and data types. It also implements a full set of DSP instructions and a memory protection unit (MPU) which enhances application security. The device incorporate high-speed embedded memories (up to 2048kB of Flash memory, up to 256kB of SRAM) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses, two AHB buses and a 32-bit multi-AHB bus matrix. This device offer one 12-bit ADC, two DACs, a low-power RTC, twelve general-purpose 16-bit timers including two PWM timer for motor control, two general-purpose 32-bit timers, a true RNG, as well as standard communication interfaces - up to three I²Cs, four SPIs, two I²Ss, four USARTs and four UART.
- 225 DMIPS/1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
- LCD parallel interface, 8080/6800 modes
- LCD-TFT controller up to XGA resolution with dedicated Chrom-ART Accelerator™
- 4 to 26MHz Crystal oscillator
- Internal 16MHz factory-trimmed RC (1% accuracy)
- 32kHz Oscillator for RTC with calibration
- Sleep, stop and standby modes
- VBAT supply for RTC, 20 x 32-bit backup registers and optional 4kB backup SRAM
- 16-stream DMA Controller with FIFOs and burst support
- SWD and JTAG interfaces
- Cortex-M4 Trace Macrocell™
- Serial audio interface
- 2 x CAN (2.0B Active) and SDIO interface
- USB 2.0 full speed device/host/OTG controller with on-chip PHY
- USB 2.0 high-speed/full-speed device/host/OTG controller
- 10/100 Ethernet MAC with dedicated DMA - supports IEEE 1588v2 hardware, MII/RMII
- 8 to 14-bit parallel camera interface up to 54Mbps
- True random number generator
- CRC calculation unit
- RTC - subsecond accuracy, hardware calendar
- 96-bit Unique ID
Applications
Warnings
Technical Specifications
STM32 Family STM32F4 Series Microcontrollers
32 bit
2MB
LQFP
CAN, I2C, SPI, UART, USART, USB
16Channels
1.8V
-40°C
Surface Mount
STM32F4
MSL 3 - 168 hours
ARM Cortex-M4
180MHz
100Pins
82I/O's
256KB
12Bit
3.6V
85°C