Manufacturer Part NoSTPS12045TV
Order Code9803378
Technical Datasheet
Repetitive Peak Reverse Voltage45V
Average Forward Current120A
Forward Voltage Max670mV
Diode Module ConfigurationDual Isolated
Diode Case StyleISOTOP
No. of Pins4Pins
Operating Temperature Max150°C
Forward Surge Current900A
Diode MountingPanel
Product Range-
SVHCNo SVHC (25-Jun-2025)
Product Overview
- 150°C Maximum operating junction temperature
Applications
Power Management, Industrial
Warnings
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
45V
Forward Voltage Max
670mV
Diode Case Style
ISOTOP
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Average Forward Current
120A
Diode Module Configuration
Dual Isolated
No. of Pins
4Pins
Forward Surge Current
900A