T3AFG120
Arbitrary Generator, Function, 2 Channel, 120 MHz, AM, DSB-AM, ASK, Burst, FM, FSK, Harmonic
Need more?
| Quantity | Price (inc GST) |
|---|---|
Product Information
Product Overview
T3AFG120 is a 120MHz bandwidth, 2 channel function/arbitrary waveform generator. The proprietary arbitrary & pulse techniques used in the T3AFG120 model helps to solve the weaknesses inherent in traditional DDS generators when generating arbitrary, square and pulse waveforms. With the above advantages the T3AFG120 generator can provide users with a variety of high fidelity and low jitter signals, which can meet the growing requirements of a wide range of complex applications.
- 8Mpts/ch memory
- 1.2GS/s sample rate
- 4.3inch TFT LCD display
- USB host, USB device, LAN connectivity
- 16 bit vertical D/A resolution
- Store and recall user defined waveforms
- Load and replay built in arbitrary waveforms
- Operating temperature range from 0°C to 40°C
- Dimension is 260.09mm x 107.18mm x 295.65mm
Contents
Technical Specifications
Arbitrary, Function
T3AFG Series
AM, DSB-AM, ASK, Burst, FM, FSK, Harmonic, PM, PSK, PWM, Sweep
2 Channel
120MHz